آیا احراز هویت با اثر انگشت می‌تواند جای‌گزین کارت‌های بانکی و گذرواژه‌ها شود؟

بیومتریک|سپهر‌نت ایرانیان

بر خلاف کارت‌های اعتباری که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، کارت پرداخت بیومتریک، از اثر انگشت دارنده آن برای تایید هویت در تراکنش‌های مالی بهره می‌گیرد.کارت‌های بیومتریک سطح بالاتری از امنیت را نسبت به کارت‌های بانکی متداول ارائه می‌دهد. کارت‌های شناسایی بیومتریک ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. داده‌های مختلف روی کارت ذخیره می‌شوند مثل تصویر اثر انگشت دارنده کارت، جزئیات داده‌های حساب کاربری و بخشی که برای احراز هویت در هنگام پرداخت با دستگاه در تعامل قرار می‌گیرد.به دلیل اینکه از داده‌‌های بیومتریک دارنده کارت‌ها در احراز هویت استفاده می‌شود،فرد دیگری امکان دسترسی به حساب را نخواهد داشت.همچنین اگر دارنده کارت پرداخت بیومتریک، آن را گم کند، داده‌های حساب کاربری به صورت رمزنگاری شده روی بخشی از کارت وجود دارد و نفر سوم نمی‌تواند به این اطلاعات دسترسی پیدا کند و در نتیجه امکان کلاهبرداری کاهش پیدا می‌کند.

شکی نیست که در قرن حاضر، کارت‌های بانکی رایج‌ترین روش برای پرداخت دیجیتالی در سراسر جهان است. پروسه‌های دیجیتالی در حال افزایش است و پرداخت‌های نقدی به شدت کاهش پیدا کرده است.کارت‌های بانکی سنتی در خطر انقراض قرار دارند.آن‌ها احتمالاٌ به زودی با کارت‌های بیومتریک جای‌گزین خواهند شد که امنیت بالا و قابلیت اطمینان آن اثبات شده است.در بیومتریک، قسمتی از بدن مثل اثرانگشت، چشم‌ها، چهره و یا صدا برای احراز هویت استفاده می‌شود و به این تربیت سطح بالاتری از امنیت را تضمین می‌کند.

قدرت نفوذ بیومتریک

بیومتریک در صنعت تلفن همراه نفوذ بسیاری کرده است. امروزه %۶۰ از موبایل‌ها قابلیت استفاده از اثر انگشت برای احراز هویت را دارند. بیشتر تلفن‌های همراه برای باز کردن قفل تلفن نیاز به اثر انگشت دارند، در نتیجه جایگزین PIN  و Password  شده است.

بخش امنیت شرکت‌های بیومتریک و آژانش‌های دولتی معتقد هستند که هوش مصنوعی(Artificial Intelligence) می‌تواند پیاده‌سازی بیومتریک را تا حد زیادی تسهیل کند. 

کارت‌های پرداخت نیاز به باتری ندارند و انرژی لازم برای سنسورهای بیومتریک را از پایانه(terminal) دریافت می‌کند. این کارت‌ها می‌توانند از سنسورهای طراحی شده در پایانه‌های کارت‌های هوشمند سنتی هم استفاده کنند. همچنین کارت‌های پرداخت می‌توانند در سرارس جهان استفاده شوند. کارت بیومتریک صادر شده در یک کشور خاص، می‌تواند در کشور دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

کارت‌های بیومتریک چگونه عمل می‌کنند؟

کارت بیومتریک شامل یک سنسور اثر انگشت بسیار نازک و کم قدرت است. کارت را می توان از هر زاویه لمس کرد و این احراز هویت سریع و ساده را میسر می‌سازد.تولید کارت‌های بیومتریک بسیار ساده است زیرا سنسورها در فرآیند تولید یکپارچه می‌شوند.

با بکارگیری بیومتریک،به خاطر سپردن PIN  و Password  دیگر لازم نیست. یکی از مزایای شگرف استفاده از کارت پرداخت بیومتریک، استفاده آسان از آن است.این کارت‌ها راهکارهای مشابهی برای بانک‌ها، خرده‌فروشان و کاربرها ارائه می‌دهند. همچنین بکارگیری تکنولوژی‌های مدرن مثل بیومتریک باعث می‌شود که بانک‌ها به‌روز شوند و بتوانند ادعا کنند که یکی از تکنولوژی‌های نوبن دنیا را در سازمان خود پیاده‌سازی کردند.بکارگیری این راهکار مالی به نفع کاربرها خواهد بود. بانک‌ها نیز با پیاده‌سازی این راهکار می‌توانند مشتریان خود را حفظ کنند و همچنین مشتریان جدید جذب کنند.استفاده از کارت‌های پرداخت بیومتریک برای خرده فروشان هزینه ای ندارد، زیرا نیازی به ارتقاء پایانه‌های POS که با کارت‌های بانکی سنتی کار می‌کرد،ندارند.

برتری کارت‌های پرداخت بیومتریک نسبت به کارت‌های هوشمند بانکی

استفاده از کارت های هوشمند سنتی که نیاز بهPIN  و Password  و یا مواردی که نیاز به امضا دارد، گاهی مشکلاتی را برای افراد مختلف جامعه به وجود آورد.استفاده از کارت‌های بانکی سنتی برای قشر بی‌سواد جامعه یا کسانی که از رمزهای زیادی استفاده می‌کنند و به خاطر سپردن رمزها برایشان دشوار است، دشوار است.کارت‌های بیومتریک تمام این چالش‌ها را برطرف می‌کند زیرا برای احراز هویت با این کارت‌ها،اثر انگشت کاربر کفایت می‌کند.

تقاضای کارت‌های پرداخت بیومتریک در سراسر جهان دائماً در حال افزایش است. اکثر مردم ترجیح می دهند پرداخت‌هایشان را بدون بکار بردن PIN انجام دهند. از طرف دیگر کاربرها از شکاف‌های امنیتی این کارت‌‌ها نگرانند.این تهدید بزرگی برای کارت‌های هوشمند بانکیست.

در بسیاری از کشورهای آسیایی، یکی از جاذبه‌های غیر قابل انکار کارت بیومتریک، افتخار ارائه یکی از به روزترین تکنولوی‌های دنیاست. حفاظت در برابر کلاهبرداری در تمام مناطق جهان نیز از مزایای بکارگیری  این تکنولوژیست که کارت‌های پرداخت بیومتریک،را به یکی از امن‌ترین تکنولوژی‌ها تبدیل کرده است. برای استفاده از این کارت‌ها به شبکه ارتباطی(network connection)  نیاز نیست.

افزایش تمایل به استفاده از کارت‌های پرداخت بیومتریک باعث شد شرکت‌هایی مثل   Gemalto، Visa، Mastercard، IDEMIA به سمت تولید انبوه این کارت‌ها کشیده شوند که در نهایت، این روند منجر به حذف کارت‌های هوشمند بانکی خواهد شد.

منبع: https://datafloq.com